Leczenie zębów u kobiet w ciąży – o czym należy pamiętać?

Stan zdrowia kobiety w ciąży bezpośrednio wpływa na zdrowie płodu. To stwierdzenie, które raczej nikogo nie zaskoczy. Mniej powszechną wiedzą jest świadomość, że na rozwijający się organizm wpływa także stan uzębienia matki.

Leczenie zębów w ciąży – na czym powinno polegać?

Można wyróżnić szereg problemów dentystycznych, które, jeśli są nieleczone, mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Do tej grupy zaliczymy:

  1. stany zapalne miazgi zęba;
  2. rozwijającą się próchnicę;
  3. choroby przyzębia.

Ciąża jest wymagającym okresem dla organizmu matki. Łatwiej wtedy o osłabienie odporności. U niektórych kobiet rozwija się wtedy anemia oraz pojawiają się problemy z dziąsłami. To kolejny powód, dla którego warto skonsultować się wtedy z dentystą, który doradzi odpowiednie leczenie zębów w ciąży. Sama właściwa codzienna higiena jamy ustnej, chociaż jest niezwykle ważna, może okazać się niewystarczająca.

Leczenie zębów u kobiet w ciąży

Co należy wiedzieć o wizytach u dentysty w czasie ciąży?

Specjaliści zalecają, aby wizyty kontrolne odbywać w każdym trymestrze ciąży. Taka częstotliwość zwiększa szanse na wystarczająco szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia.

Niestety czasem można natknąć się na informacje, że ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia dentystycznego. W rzeczywistości próchnicę u osoby w ciąży można leczyć na każdym etapie rozwoju płodu. Należy jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności dotyczących np. znieczuleń.

Doświadczeni, rzetelni specjaliści, wiedzą, w jaki sposób zadbać o ciężarną pacjentkę i zatroszczyć się o bezpieczeństwo płodu. Wybór odpowiedniego gabinetu, jak najwcześniejsze leczenie wszystkich infekcji oraz właściwa higiena jamy ustnej – będąc w ciąży, warto zatroszczyć się o każdą z tych rzeczy. W ten sposób nie doprowadzimy do tego, by infekcja zaszkodziła płodowi. Specjaliści, podczas wizyty doradzą nam także, w jaki sposób dbać o jamę ustną w domu.

Leave a Reply