Co to jest biopsja fuzyjna?

Gdy mowa o nowotworach nie da się przecenić wagi wczesnej diagnozy. Czas ma tutaj kluczowe znaczenie. To dlatego tak istotne jest wykorzystanie zdobyczy technologicznych na naszą korzyść. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest biopsja fuzyjna. Badanie wykonywane jest pod kontrolą rezonansu magnetycznego oraz kontrolą obrazu TRUS.

Biopsja fuzyjna prostaty – dla kogo?

Taka procedura przeznaczona jest dla osób, które potrzebują pierwszej biopsji prostaty, lub gdy konieczne jest wykonanie biopsji wtórnej. Z tą drugą sytuacją możemy mieć do czynienia np. wtedy, występuje podejrzenie raka prostaty, chociaż nie wykryto komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego zalecana jest także w innych przypadkach. Warto ją wykonać u ludzi z:

  • podwyższonym wynikiem PSA;
  • dodatnim testem PCA3.

Na biopsję fuzyjną prostaty mogą być także skierowane osoby, u których należy wykonać badanie sprawdzające i weryfikujące.

Na czym polegają najważniejsze różnice między biopsją fuzyjną a biopsją tradycyjną

To, co od razu wybija się tutaj na pierwszy plan, to skuteczność i zwiększona precyzja. Możliwe jest bowiem dokładne zwizualizowanie badanych obszarów. To całkowicie nowe podejście do diagnozy – dotychczasowe badania nie były aż tak drobiazgowe. Przykładowo USG nie zawsze wykrywa tego typu zmiany. Kolejną korzyścią dla pacjenta jest także to, że możliwe staje się pobranie jedynie kluczowych, niezbędnych do diagnozy fragmentów, niezbędnych do diagnozy, a pozostawienie tych, które są zbędne.

Dlaczego skuteczna diagnoza jest tak ważna?

Rak prostaty występuje niestety dość często – ten nowotwór zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zachorowań wśród mężczyzn w Polsce. Kluczem do zwiększenia szans na wyzdrowienie jest przede wszystkim wczesna i trafna diagnoza. Dzięki biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego jest to możliwe.

Leave a Reply