Elektrownia Turów – OZE jako zamiennik węgla?

Odwrócenie wieloletnich trendów jest trudne, szczególnie jeśli chodzi o przywiązanie do wydobycia węgla. Jest to jednak konieczne, ponieważ tego typu rozwiązanie jest nieprzyszłościowe i nieefektywne. Ale czy OZE rzeczywiście może stanowić zamiennik węgla? Sprawdźmy, jak to wygląda na takim przykładzie jak elektrownia Turów.

Transformacja Terenów Górniczych w Turowie

Jak skutecznie zaplanować ten proces? Przede wszystkim należy pomyśleć o miejscu pracy dla górników oraz ich rodzin. Kopalnia Turów przez długi czas była jednym z najważniejszych miejsc zatrudnienia w regionie. Energia ze źródeł odnawialnych w Turowie może wykreować inne stanowiska:

  • przyszłościowe;
  • lepiej płatne;
  • pozwalające na rozwój i zwiększanie kompetencji.

O jakich stanowiskach mowa? Mogą być to posady bezpośrednio związane z OZE, a więc z eksploatacją, naprawami czy konserwacją. Transformacja OZE w Turowie zwiększy atrakcyjność terenu w oczach przedsiębiorstw, którym zależy na tym, by emitować mniejszy ślad węglowy, a to także szansa na nowe posady.

Energia ze źródeł odnawialnych w Turowie – waga inwestycji w regionie

Dzięki temu, że gospodarka regionu stopniowo przestanie być oparta na węglu, pojawią się miejsca pracy, które będą atrakcyjne także z perspektywy osób młodych. To pozwoli widocznie zmniejszyć problem, który obecnie dotyczy przeważającej większości terenów górniczych – mowa o odpływie młodych osób w wieku produkcyjnym.

Co musi obejmować proces, aby można było się spodziewać takich rezultatów? Trzeba będzie zadbać m.in. o ogólnie pojęte zmiany technologii produkcji i usług oraz o przekwalifikowanie kadr. Niezwykle cenne będzie także umiejętne zarządzanie całą transformacją oraz wspieranie procesu innowacyjnego. Więcej na temat energii ze źródeł odnawialnych w Turowie można przeczytać na stronie Komitetu Transformacji Regionu Turoszowa ozeturow.pl.

Leave a Reply