Z którego kraju pochodzi najlepsza kawa?

Kosztujesz porannej kawy i zastanawiasz się, czy napój, którym się raczysz, zostałby doceniony przez prawdziwych smakoszy? Jeśli chcesz wypróbować najlepsze kawy, zwrócić uwagę nie tylko na stopień palenia, ale też na to, skąd pochodzą ziarna.

Najlepsza kawa – skąd pochodzi?

Na wyżej postawione pytanie nie da się sformułować uniwersalnej odpowiedzi, która będzie miała zastosowanie w każdym przypadku. Niemniej jednak na kawowej mapie świata wyróżnia się takie miejsca jak:

  • Brazylia
  • Honduras
  • Kostaryka
  • Wietnam

Nie sposób jednak stwierdzić, że np. brazylijska kawa jest smaczniejsza niż kawa z Hondurasu czy kawa kolumbijska. Na finalny smak napoju nie wpływa jedynie miejsce pochodzenia kawy. I tak przykładowo poszczególne warianty kawy wietnamskiej mogą bardzo się od siebie różnić, bo ziarna pochodzą z upraw na innej glebie i w nieco innych czynnikach środowiskowych. Można natomiast stwierdzić, że wszystkie powyższe kawy doceniane są za smak i aromat, bo pochodzą z tzw. Pasa Kawowego.

Brazylijska kawa

Pas Kawowy – to stąd pochodzi najlepsza kawa!

Mowa o państwach zlokalizowanych między 23 a 25 równoleżnikiem, a więc między zwrotnikami Raka i Koziorożca. To właśnie tam usytuowane są plantacje kawy, która potem eksportowana jest do najdalszych zakątków świata. Oprócz wcześniej wymienionych krajów, warto więc wspomnieć np. o Rwandzie, Peru, Gwatemali, Meksyku, Indiach, Kenii, Indonezji. We wszystkich tych miejscach panują bardzo sprzyjające, w porównaniu do innych miejsc na świecie, warunki do uprawy kawy. Na tych rejonach spotkamy się więc z wystarczająco żyznymi glebami, temperaturami wyróżniającymi się łagodnością oraz z optymalną wilgotnością powietrza.

Zaangażowani, doświadczeni kawosze nie poprzestają na próbowaniu kawy z jednego kraju i chętnie sięgają również po inne opcje, eksperymentując i poszukując nowych smaków. Takie zróżnicowane kawy mielone i ziarniste pochodzące z Pasa Kawowego, znajdziemy m.in. w Bearded Coffee.

 

Źródło: beardedcoffee.pl

Leave a Reply