Po co rośliny w domu?

Wiele osób ma rośliny doniczkowe w domu. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że to jedynie strata czasu, pieniędzy i zastawianie parapetów lub mebli w domu. Oczywiście, nie każdy musi być botanikiem i uwielbiać rośliny. Ale faktem pozostaje, iż nawet dwie rośliny doniczkowe pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

 Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe?

Jakim cudem taka mała roślinka może odczuwalnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie? Głównie dzięki fotosyntezie. Jak wiadomo podczas tego procesu powstaje tlen, który jest niezbędny nam do życia. Tak więc kilka roślin doniczkowych w domu podniesie zawartość tlenu w powietrzu, obniżając poziom dwutlenku węgla.
Dzięki temu będziemy lepiej czuć się w domu. Będziemy produktywniejsi i unikniemy wielu migren.
Także osoby wrażliwe na suche powietrze poczują pozytywną zmianę po wprowadzeniu do domu kilku kwiatów. Rośliny bowiem w suchych i ciepłych pomieszczeniach dodatkowo wydzielają parę wodą, która zwiększa wilgotność powietrza. Ułatwia to oddychanie osobom z chorym układem oddechowym.
Rośliny doniczkowe bardzo przydają się również aby oczyszczać powietrze. Niektóre gatunki mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji, które mogą się wydzielać z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb, lakierów, czy klejów, wykorzystywanych w domu.
Postawienie kilku roślin może więc bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jakie szkodliwe substancję, mogą być w domu?

1. Amoniak

Występuje popularnie w tkaninach syntetycznych lub środkach czyszczących. Jednak wdychanie dużej ilości amoniaku źle na nas wpływa. Powoduje bóle głowy i zaburzenia w oddychaniu.

2. Ksylen

Posiadanie pięknych drewnianych mebli to marzenie nie jednej osoby. Jednak nie każdy wie, że większość lakierów do ich konserwacji zawiera ksylen. Jest to rakotwórczy związek, który może wytrącać się z czasem.

3. Toluen

To środek, który można znaleźć w produktach czyszczących, klejach i farbach. Jego nadmiar we wdychanym przez nas powietrzu jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

4. Benzen

W domu często wykorzystuje się różne lakiery i farby. Niestety ale w części z nich znajduje się szkodliwy benzen. Substancja rakotwórcza.

Najlepsze rośliny do domu

Skrzydłokwiat to jedna z bardziej charakterystycznych roślin doniczkowych, a przy tym mało wymagająca. Na dodatek usuwa z powietrza wiele szkodliwych substancji, jak na przykład benzen.
Paprocie, chyba jedne z najpopularniejszych roślin w domu. Nic dziwnego są piękne, proste w utrzymaniu, efektowne i dostępne praktyczne wszędzie. Mają też jeszcze jedną ważną cechę – usuwają formaldehyd z powietrza.

Sansewieria wężownica, czyli popularne języki teściowej. Są one proste w utrzymaniu – wytrzymują długie okresy bez podlewania, nie wymagają szczególnych warunków gleby, czy nasłonecznienia. Przy czym bardzo dobrze oczyszcza powietrze, przede wszystkim z benzenu i formaldehydu.

Begoniato pierwsza wymagająca roślina na tym zestawieniu. Jednakże za odpowiednie nawożenie i podlewanie potrafi się odwdzięczyć. Nie tylko pięknymi kwiatami, ale także poprzez oczyszczenie powietrza z benzenu i toulenu.

Aloes to sukulent znany już zw swoich leczniczych właściwości. Jest to roślina, która mimo iż nie potrzebuje dużo podlewania, wymaga dużo uwagi na innych polach. Aby rosła trzeba jej zapewnić duże nasłonecznienie, dodatnie temperatury i sporo miejsca. Kiedy mu to wszystko zapewnimy otrzymamy piękną roślinę, która ma właściwości lecznicze, ale też oczyszcza nasz dom z benzenu i formaldehydu.

Mała roślina, a może dużo zmienić

Nie trzeba od razu stawać się miłośnikiem kwiatów, by odczuć pozytywne działanie wielu roślin doniczkowych. Wystarczą dwie roślinki na oknach, najlepiej tych od drogi. W ten sposób będziesz oczyszczać powietrze z dwutlenku węgla, pochodzącego z aut przejeżdżających koło domu. Oczywiście, jeśli okno będzie otwarte.

Leave a Reply