Jakie żarówki do samochodu będą lepsze – ksenonowe czy ledowe

Przed zakupem nowych reflektorów samochodowych, musimy przygotować się na to, że będziemy mieć do wyboru kilka wariantów. Najlepsze parametry oferują żarówki ksenonowe i LEDy samochodowe. Jak dobrze wybrać między tymi dwiema opcjami?

Ksenony – podstawowe informacje

Wnętrze żarówek ksenonowych samochodowych wypełnione jest gazami szlachetnymi. Za „produkcję” światła w tej technologii odpowiada łuk elektryczny, który powstaje między dwiema elektrodami, znajdującymi się w żarówce. Żarówki samochodowe ksenonowe wymagają wysokiego napięcia. Dawniej wybór ksenonów oznaczał, że w aucie trzeba było zainstalować zapłonnik, co oznaczało dodatkowe koszty. Dziś ten problem znika, a warianty sprawdzonych producentów dowodzą, że żarówki samochodowe ksenonowe mają liczne zalety, m.in.:

  • barwa światła emitowanego przez ksenony zbliżona jest do barwy światła słonecznego
  • zapewniają dużo lepszą żywotność i mniejsze zużycie prądu niż halogeny

Światła LED do samochodu – co musisz o nich wiedzieć?

Żarówki samochodowe LED to nowoczesne, inteligentne światła. Nie tylko dostosowują się do warunków na drodze. Zaawansowane modele są w stanie wykryć pieszych, spacerujących poboczem. Współczesne LEDy powstały również z myślą o współpracy z systemem satelitarnym. W praktyce to oznacza, że oświetlenie będzie gotowe na takie utrudnienia, jak ronda, czy zakręty. LEDy to również niezwykła trwałość, której nie pobije żadne inne rozwiązanie. Żywotność może przewyższać nawet czas eksploatacji auta!

Lampy samochodowe ksenonowe czy żarówki samochodowe LED?

Obydwie technologie zapewniają świetne oświetlenie drogi, zwiększają komfort podczas jazdy i pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Którą opcję wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli oczekujemy designerskiego wyglądu reflektorów i technologii, która pozwoli nam dowolnie sterować oświetleniem, nasz wybór powinien paść na LEDy. Jeśli natomiast najważniejsza jest dla nas intensywność światła, warto będzie rozważyć ksenony.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem basic.com.pl

Leave a Reply