W jaki sposób dobierać donice na tarasy?

Czy wybór uzależniać od aktualnych trendów? Czy może zdać się na opcje, które będą modne przez dłuższy czas? Sprawdź, czym się kierować, wybierając donice na tarasy.

Solidność – dlaczego jest tak istotna w przypadku doniczek ogrodowych?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu planujemy ustawić doniczkę, zazwyczaj chcemy cieszyć się wyrobem jak najdłużej i nie przejmować się ryzykiem jego zniszczenia lub uszkodzenia. Oczywiście większość doniczek, dostępnych na rynku, można w jakiś sposób zniszczyć. Te wyższej jakości są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W sytuacji gdy zależy nam na naprawdę wytrzymałych rozwiązaniach, możemy pomyśleć np. o donicach betonowych. Jeśli są one dla Ciebie zbyt kosztowne lub po prostu nie chcesz aż tak ciężkiej opcji, nic straconego. W sklepach znaleźć można takie szereg innych wariantów, które sprawdzą się jako doniczka ogrodowa czy donice na taras.

Na zewnątrz doniczka jest poddawana zupełnie innym warunkom niż donice, ustawione w mieszkaniu. Problemem może okazać się np. promieniowanie UV, które dość szybko doprowadzi do nieestetycznych odbarwień na powierzchni donic plastikowych. Wiele osób takie ozdoby zostawia na balkonie lub w ogrodzie na okres zimowy. Spadek temperatury, szczególnie ten poniżej zera, może doprowadzić do fizycznych defektów – takie donice na tarasy mogą pękać, odbarwiać się i sprawiać inne problemy.

Efekt może być opłakany – produkt przestanie zdobić, a zacznie szpecić ogród. Dodatkowo pojawi się konieczność kupienia nowych donic (ponowne ponoszenie kosztów) oraz konieczność przesadzania roślin (straty czasu i energii). Żeby uniknąć takich problemów, wybierajmy donice na taras mrozoodporne. Z powodzeniem przeczekają całą zimę, prezentując się pięknie i nie sprawiając problemów, nawet gdy temperatura spadnie sporo poniżej zera.

Kwestia stylu

Wiemy już, co oznacza wysokiej jakości donica na balkon lub na taras i dlaczego zdecydowanie nie warto inwestować w najtańsze materiały, jeśli zależy nam na trwałości. A jakimi kryteriami kierować się, jeśli chcemy, by zakup dobrze pasował do przestrzeni, którą urządzamy? W tym przypadku dobrze będzie przyjrzeć się dotychczasowej aranżacji – jaka kolorystyka w niej panuje? W co warto byłoby ją wzbogacić, a jakich elementów jest już wystarczająco dużo. Doświadczenie pomoże nam bezbłędnie odpowiedzieć na te pytania.

Często zdarza się jednak, że jesteśmy laikami i nie wiemy, jak urządzać taras lub balkon. Jeśli stawiamy na ostrożność, zdecydowanie najbezpieczniej będzie wybrać donice na tarasy w stonowanych kolorach takich jak:

  • beże;
  • odcienie szarości.

Tego typu doniczki nowoczesne oferuje m.in. Dolagra. Hurtownia proponuje także wiele innych opcji, które wpadną w oko również osobom, stawiających na intensywne, wyraziste akcenty, w tym doniczki wysokie. Sklep internetowy, o ile jest dobrze wyposażony, pozwoli nam przekonać się, że zachowawcze rozwiązania wcale nie muszą być jednak nudne. Nawet klasyczne modele w neutralnych barwach mogą bowiem zachwycać niecodzienną teksturą i detalami.

Leave a Reply