Pięć najważniejszych wskazówek dotyczących bezbłędnego montażu paneli podłogowych

Panele podłogowe cieszą się sporym zainteresowaniem w polskich domach. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo zaskakiwać. Ten typ podłoża charakteryzuje się między innymi walorami estetycznymi oraz wytrzymałym charakterem. Aby móc jednak cieszyć się tymi korzyściami, niezbędne jest prawidłowe zamontowanie paneli podłogowych. O czym należy pamiętać, aby uniknąć błędów podczas montażu paneli?

Montaż paneli podłogowych – garść przydatnych wskazówek

Montaż paneli podłogowych nie jest szczególnie skomplikowanym przedsięwzięciem. Aby całe zadanie zostało wykonane prawidłowo, należy pamiętać przede wszystkim o następujących aspektach:

Porada nr 1 – Przygotowanie zestawu roboczego jest konieczne

Jak już wspomniano, montaż paneli podłogowych nie jest trudny. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie konieczne jest przygotowanie akcesoriów. Zalicza się do nich między innymi takie rozwiązania jak:

  • miarka,
  • taśma klejąca,
  • wyrzynarka do drewna (gilotyna),
  • kołki montażowe,
  • młoteczek, który pomoże w ustabilizowaniu się paneli na podłożu.

Porada nr 2 – Odpowiednia izolacja podłoża to podstawa

Jeszcze przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych należy zaopatrzyć się w materiał izolacyjny. Składa się on z folii paroizolacyjnej (najczęstsza spotykana grubość to 0,2 mm) oraz podkładu izolacyjnego np. w postaci płyt pilśniowych lub maty piankowej.

Odpowiednio nałożona izolacja to gwarancja, że Twoje mieszkanie zostanie odpowiednio wyciszone.

Porada nr 3 – Zadbaj o dylatację paneli podłogowych

Niezwykle ważnym, choć czasem pomijanym, aspektem jest zapewnienie odpowiedniej dylatacji dla podłoża z paneli podłogowych. Taki stan rzeczy wynika stąd, że pod wpływem m.in. zmian temperatury panele „przesuwają się”. Chociaż ruchy te są drobne i pozostaną raczej niezauważalne dla ludzkiego oka, to nie wolno zapominać, że przez brak wolnej przestrzeni może dojść do nieestetycznych odkształceń (panele zaczną nachodzić jeden na drugi).

Aby temu zaradzić, należy zadbać o układanie paneli podłogowych w taki sposób, by zachować szczeliny dylatacyjne. Generalnie, ich szerokość powinna wynosić ok. pięć milimetrów.

Porada nr 4 – Temperatura oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu podczas montażu także są ważne

Podczas montażu trzeba pamiętać, by wilgotność powietrza utrzymywała się na poziomie ok. 60%, a temperatura powietrza wynosiła – w przybliżeniu – kilkanaście stopni Celsjusza. Dzięki temu nowo nałożone panele będą mogły zaklimatyzować się w pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku może dojść do zmian w objętości, co przełoży się negatywnie na spójność całej konstrukcji.

Porada nr 5 – Zapoznaj się z instrukcją

Ostatnia z zamieszczonych tu wskazówek może wydawać się kuriozalna – zapewne czytasz ten tekst, ponieważ chcesz poznać pomocne porady w celu ułożenia paneli. Rada zalecająca zapoznanie się z instrukcją dołączaną przez producenta nie jest jednak pozbawiona sensu. W instrukcji zamieszcza się bowiem cenne informacje odnośnie prawidłowego sposobu montażu paneli. Jest to bardzo ważne, ponieważ poszczególne rodzaje paneli mogą wymagać różnego sposobu postępowania.

Jeśli istnieją szczególne zalecenia dotyczące temperatury itp., znajdziesz je właśnie w instrukcji stanowiącej element zestawu paneli podłogowych.

Leave a Reply