Sauna w domu, czyli jakie rodzaje saun mamy do wyboru

Przed tobą ważna decyzja – musisz wybrać rodzaj sauny. Taka instalacja zostanie z domownikami na dłużej, więc lepiej działać w przemyślany sposób. Duża różnorodność dostępnych na rynku saun niestety nie ułatwia tego procesu. W tym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje o popularnych wariantach.

Sauna mokra i sucha

Już same te określenia mocno sugerują nam, jakie warunki będą panować w saunie. W drugim rozwiązaniu (które znane jest również pod nazwą sauna fińska) panuje wyższa temperatura. Zawiera się ona w przedziale 60-110 °C. Dla porównania w saunie mokrej wynosi ona 50-65 °. Jak łatwo się domyślić różnice opierają się także na poziomie wilgotności. W wariancie suchym sięga ona 5-15%, z kolei wybierając taką opcję jak sauna domowa mokra, możemy spodziewać się wilgotności w przedziale 20-40%.

W tym miejscu warto wspomnieć o ciekawym podtypie wariantu mokrego. Biosauna często bywa stworzona z drewna świerka; wykorzystuje się w niej także odpowiednio dobrane oświetlenie i zapach (olejki eteryczne).

Inne sauny domowe

Solidny producent saun domowych jest w stanie zaproponować swoim odbiorcom także inne opcje:

  1. sauna parowaTaka sauna w domu jest w stanie wytworzyć odpowiednie warunki (temperatura 45-55 °C i wilgotność 40-100%) dzięki działaniu specjalnych kamieni. Ważne jest także działanie generatora pary wodnej. Do budowy takiej konstrukcji można użyć np. ceramiki lub szkła hartowanego.
  2. sauna na podczerwieńBezpieczny wariant, przeznaczony również dla dzieci. Sauna infrared doceniana jest też z bardziej prozaicznego powodu – zajmuje mało miejsca. Ciekawe jest to, że to nie powietrze się nagrzewa, a ciało ludzkie, które poddawane jest działaniu promieni podczerwonych. Taką opcję i inne warianty oferuje m.in. firma Infrahome

Jak widać dasz wybór powinniśmy uzależnić nie tylko od kwestii technicznych i dostępnej przestrzeni. Nie mniej, a może nawet bardziej ważną sprawą, jest nasz stan zdrowia oraz to, jaka temperatura i wilgotność powietrza są dla nas najbardziej komfortowe.

Leave a Reply