Prowadząc uprawy w ogrodzie należy zadbać między innymi o stworzenie odpowiedniego podłoża, na którym takie uprawy będą prowadzone. W grę wchodzą różne rozwiązania, które można wykorzystać, a wśród nich znajduje się między innymi mulczowanie. Warto się mu przyjrzeć, dowiedzieć się co to jest mulcz, jakie ma właściwości i dlaczego warto go wykorzystywać w trakcie upraw.
Co to takiego mulczowanie?
Pod pojęciem mulczowania kryje się coś podobnego do ściółkowania, w którym okrywa się powierzchnię gleby materiałami różnego pochodzenia. Jeśli w grę wchodzi mulczowanie to gleba zostaje okryta ściętymi roślinami, które uprawiane są na nawóz. Mulczować można różne rośliny ogrodowe i do tych działań wykorzystać można różnego rodzaju materiały. Wśród takich propozycji znajduje się także mulcz celulozowy.
Mulcz celulozowy – czym jest?
Mulcz celulozowy to materiał, który powstaje w wyniku komponowania włókien celulozowych z drewna oraz papieru, które mają formę włókien z różną długością, a to sprawia że doskonale sprawdzają się na powierzchni gleby i mogą ochraniać rozwój nasion w ziemi.
Mulcz ma za zadanie stworzyć na glebie powłokę, która będzie chronić przed erozją gleby i wymywaniem nasion a także substancji organicznych. Sięgając po mulcz można liczyć na następujące właściwości:
- ochrona przed erozją,
- unikanie sytuacji wymywania nasion,
- utrzymanie odpowiedniej wilgotności,
- chroni przed rozwojem chwastów,
- właściwości zbrojące sprawdzają się na skarpach i nasypach,
- mulcz ulegając biodegradacji dostarcza glebie cennych substancji organicznych.
Dlaczego sięgnąć po mulcz?
Mulczowanie gleby to sposób na jej dodatkowe zabezpieczenie i ochronę nasion w ziemi. Jednocześnie mulcz ma charakter biodegradowalny, a jego zastosowanie nie generuje bardzo dużych kosztów. To zaś sprawia, że mulczowanie gleby staje się coraz bardziej popularne, również z tego względu, że kryje się za nim skuteczna ochrona środowiska oraz możliwość dostarczenia do gleby wielu cennych składników odżywczych, które ułatwią roślinom wzrost. Mulczowanie gleby jeśli zostanie przeprowadzone odpowiednim środkiem sprawi, że w glebie zostanie więcej wody, a wahania wilgotności będą mniejsze.
Nie ulega wahaniom temperatury a to sprawia, że dla uprawianych roślin będzie to automatycznie korzystniejsze. Można więc mówić o czynnikach, które sprawią, że mulczowanie przynosić będzie pozytywne efekty a jednocześnie nie będzie trzeba wydawać na taki proces bardzo dużych środków. Warto więc dbając o uprawy ogrodowe pomyśleć o ich mulczowaniu.