Czym się różni pogrzeb wyznaniowy od świeckiego

Ceremonia pogrzebowa może być realizowana na kilka różnych sposobów. Rodziny zmarłych zdecydowanie najczęściej decydują się na organizację pogrzebu wyznaniowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest pogrzeb świecki. Ta opcja nie cieszy się obecnie zbyt dużą popularnością, a to ze względu na fakt, iż nie każdy wie, że można z niej skorzystać. Warto poznać podstawowe różnice między dwoma wymienionymi wyżej uroczystościami.

Usługi pogrzebowe – na co konkretnie się zdecydować? Pogrzeb wyznaniowy

Wybierając usługi pogrzebowe duża grupa osób decyduje się na zorganizowanie pogrzebu wyznaniowego. To uroczystość, która przebiega zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami i rytuałami. Ceremonia jest prowadzona przez osobę duchowną i celebruje się ją w kilku różnych miejscach, w tym m.in.:

  • w kościele
  • w kaplicy
  • poprzez zorganizowanie konduktu pogrzebowego
  • poprzez złożenie urny lub trumny do grobu

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku przygotowanie zmarłego do pogrzebu. Chodzi np. o wykonanie wszelkich czynności higienicznych, ubranie osoby zmarłej, wykonanie makijażu czy też niezbędnych zabiegów kosmetycznych. Ważną rolę w trakcie pogrzebu wyznaniowego pełnią również:

  • różańce
  • krzyże
  • modlitewniki
  • obrazki z modlitwami

Kompleksowa organizacja pogrzebu ma związek z dobraniem odpowiedniej oprawy muzycznej czy też fotograficznej. Wystarczy wybrać właściwy dom pogrzebowy, który zajmie się przeprowadzeniem ceremonii i załatwi za rodzinę zmarłego wszelkie formalności. 

Profesjonalne usługi pogrzebowe – czym charakteryzują się pogrzeby świeckie?

Jak już zostało wspomniane kompleksowa organizacja pogrzebu może przebiegać w dowolnie wybrany sposób. Najważniejszą rolę pełni w tym wszystkim renomowany zakład pogrzebowy, dzięki któremu rodzina może się skupić na wewnętrznym przeżywaniu traumy. Decydując się na usługi pogrzebowe warto wziąć pod lupę również pogrzeby świeckie.

Omawiane ceremonie są odprawiane zazwyczaj wtedy, gdy zażyczy sobie tego osoba zmarła (jeszcze za życia). Formalności załatwia się osobiście lub z pomocą wybranego domu pogrzebowego. Podstawową różnicą przy organizacji tego typu ceremonii jest brak osoby duchownej. Należy do tego dorzucić brak jakichkolwiek insygniów religijnych.

Osoba duchowna jest zastępowana tzw. Mistrzem Ceremonii. Uroczystość przebiega w podniosłej atmosferze, a na pierwszy plan wysuwa się osoba zmarłego. Rodzina dzieli się różnymi wspomnieniami oraz opowiada się najciekawsze historie z jego życia. W tym przypadku nie ma żadnych sztywnych zasad oraz reguł i rytuałów. Dużo zależy od ostatniej woli zmarłego. 

Leave a Reply