Odkryj na nowo swoje małżeństwo dzięki psychoterapii

Wielu ludzi zastanawia się, czy terapia dla par rzeczywiście może zmienić to, jak czujemy się w swoim małżeństwie. Ten tekst przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chociaż raz zadały sobie pytanie „czy pomoc, którą oferuje poradnia małżeńska, rzeczywiście działa?”. Sprawdzamy, na jakie korzyści ze spotkań z terapeutą mogą liczyć długoletnie relacje.

Komunikacja w związku – czy poradnia małżeństwa i psychoterapia par w tym pomoże?

Początki związku przeważnie wydają się niemal idylliczne. To głównie dlatego, że postrzegamy swojego partnera lub partnerkę przez różowe okulary. Z czasem etap wzajemnej fascynacji mija. Od wyidealizowanego obrazu danej osoby ważniejsze jest to, czy można jej ufać i czy czujemy się przy niej bezpieczne. Gdy mija początkowe „zaślepienie” niestety zaczynamy dostrzegać też wady partnera. Okazać się wtedy może, że dość wiele nas dzieli.

Trudno wyobrazić sobie długoterminowy związek bez umiejętności komunikacji i słuchania. Niestety to właśnie z tym wiele par, również tych z długoletnim stażem, ma ogromny problem. Poradnia psychologiczna może okazać się wtedy niezwykle pomocna.

Czego uczy psychoterapia par, czyli pomoc psychologiczna we Wrocławiu

Do takiego eksperta jak psycholog, zgłaszają się m.in. pary, które chcą pogłębić swój związek. Częstym bodźcem do zasięgnięcia profesjonalnej pomocy jest pojawianie się negatywnych emocji. Aby dowiedzieć się, co stanowi źródło takich odczuć, należy nauczyć się komunikacji, a tym zajmuje się właśnie poradnia małżeńska. Psycholog zadba o to, żeby każda z osób mogła podzielić się tym, co według niej nie działa w relacji. Terapia dla par wymaga także pochylenia się nad przeszłością relacji – psycholog małżeński spyta więc m.in. o historię małżeństwa.

Poprawa objawowa przychodzi stosunkowo szybko, o ile psychoterapia par kontynuowana jest w regularny sposób. Aby odnotować naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, trzeba dojść do źródła problemu, a to wymaga zaangażowania i chęci. Konieczne będzie także zmierzenie się z trudnymi emocjami. 

Jak terapia dla par wpływa na małżeństwo?

Psychoterapia małżeństw może diametralnie odmienić to, w jaki sposób para komunikuje się ze sobą. Zmienia się sposób mówienia o własnych emocjach i potrzebach. Małżeństwo może nauczyć się np. tego, że pewne kwestie da się wypowiedzieć bez wzajemnego obwiniania i krytyki. Terapia par we Wrocławiu pomaga więc zauważyć swojego partnera/partnerkę na nowo. 

Wraz z upływem czasu w relacji główne skrzypce przestaje grać tzw. chemia. Ta bowiem trwa chwilę i nie może być jedyną podstawą szczęśliwego związku. To umiejętność konstruktywnej rozmowy przyczynia się do tego, że partnerzy:

  • lepiej współpracują ze sobą podczas kryzysu

Psychoterapia małżeństw sprawia, że będąc w związku, stajemy się drużyną, grającą do jednej bramki.

  • szybciej zauważają ewentualne problemy i rozmawiają o nich, zanim zdążą się one nawarstwić

Brak rozmowy na ważne kwestie działa dysfunkcyjnie. Czasem zdarza się, że temat, niczym czarna chmura, wisi nad głowami małżonków, przez co napięcie i frustracja stale rosną. Terapia dla par we Wrocławiu uczy praktyk, pozwalających uniknąć takich konsekwencji.

  • pielęgnują wzajemny szacunek i troskę o siebie

Poradnia zdrowia psychicznego jest miejscem, w którym można popracować nad takimi kwestiami, jak okazywanie sobie czułości. Terapia par sprzyja także lepszemu dbaniu o wzajemne potrzeby, co oznacza większą satysfakcję w związku na wielu polach

Leave a Reply