W okresie między marcem a majem wyszukiwarki internetowe pękają od haseł takich jak: tani kurs maturalny z języka polskiego Warszawa, korepetycje język polski Białołęka czy przygotowanie do matury z języka polskiego Warszawa. W takim czasie, bardziej niż w ciągu całego roku odczuwa się przedmaturalny stres. Wielu maturzystom sen z powiek spędza język polski. Jak prawidłowo się przygotować? Co warto umieć? Kiedy zacząć się uczyć?
Matura z języka polskiego – jak wygląda?
O pomoc przed maturą prosi wiele uczniów. Największy strach budzi w nich niepewność tego, co może się na niej znaleźć. Każdy nauczyciel w toku nauczania w szkole średniej zobowiązany jest do szczegółowego omówienia arkuszy maturalnych. Matura z języka polskiego składa się z dwóch części.
Pierwsza z nich sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, a druga z napisania wypracowania na podstawie zamieszczonego fragmentu oraz odwołania do całości danego utworu. Egzamin ustny to nic innego jak monologowa wypowiedź, która jest przygotowywana w trakcie egzaminu. Aby zdać egzamin z języka polskiego należy uzyskać minimum 30% punktów możliwych do zdobycia.
Język polski – co trzeba umieć?
Pomimo spędzenia kilku lat na nauce, uczniowie w okresie przedmaturalnym wyszukują hasła: kursy maturalne język polski Warszawa czy przygotowanie do matury z języka polskiego Warszawa. Wszystko to w celu znalezienia informacji, które pomogą uporządkować powstały w głowie chaos. Poszukiwania te warto zacząć od listy tematów, które będą weryfikowane na egzaminie. Tutaj z pomocą przychodzi podstawa programowa, którą można znaleźć na stronach internetowych lub otrzymać od nauczyciela.
Ponad to warto wiedzieć, że każdy uczeń przystępujący do matury musi umieć interpretować teksty o skomplikowanej budowie. Umiejętność ta jest weryfikowana przez szereg późniejszych pytań. Druga część sprawdza biegłość tworzenia wypowiedzi. Obowiązkowe lektury, tzw. z gwiazdką to:
- Bogurodzica,
- Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalmy,
- Adam Mickiewicz Dziady cz. III,
- Bolesław Prus Lalka,
- Stanisław Wyspiański Wesele,
- Bruno Schulz Sklepy cynamonowe,
- Witold Gombrowicz Ferdydurke.
Przydatne materiały podczas nauki
Przed przystąpieniem do nauki warto przygotować wszystkie materiały, dzięki którym nie trzeba będzie odrywać się od rozpoczętej pracy. W takiej sytuacji niezbędne mogą okazać się nie tylko zeszyty i podręczniki, ale także streszczenia lektur i arkusze maturalne z poprzednich lat. Dodatkową formą pomocy są kursy oferowane przez strony takie jak maturra.pl.
Dla niektórych osób bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się znalezienie korepetytora. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę przygotowanie do matury z polskiego Warszawa, aby odnaleźć listę prywatnych nauczycieli godnych polecenia. Co więcej wielu profesorów w szkole oferuje zajęcia pozalekcyjne, w ramach których powtarza się najważniejsze tematy przed maturą. Warto poświecić więcej czasu na powtórki, co z pewnością przyczyni się do bardzo dobrych wyników.
Kiedy rozpocząć naukę?
Przygotowanie do matury powinno być przede wszystkim systematyczne. Warto w ciągu całego roku powtarzać zarówno te trudniejsze jak i łatwiejsze tematy. Dzięki temu, będzie jeszcze czas na powrót do niezrozumiałych aspektów. Należy przypomnieć sobie problematykę lektur, zwłaszcza obowiązkowych. Aby wątki i bohaterowie się mieszali, warto zrobić powtórkę znacznie wcześniej. Przy ponownym przyswajaniu materiału, warto zastosować metody aktywizujące, takie jak mapa mentalna, burza mózgów i wiele innych.