Rzeczoznawca majątkowy – czy z jego usług może korzystać osoba prywatna?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się m.in. określaniem wartości nieruchomości oraz innych elementów majątku. Oprócz tego formułuje różnego rodzaju ekspertyzy. W poniższym artykule sprawdzamy, kto korzysta z jego usług.

 

Jakie wsparcie oferuje rzeczoznawca majątkowy?

Z usług rzeczoznawcy majątkowego nierzadko korzystają banki. Wiele osób, decydujących się na kupno mieszkania, stara się o kredyt hipoteczny. Aby zyskać takie wsparcie, konieczne jest spełnienie wielu formalności. Jednym z najważniejszych kroków jest ocenienie, jaką zdolność kredytową ma osoba starająca się o kredyt. W ten sposób bank może oszacować, czy klient rzeczywiście będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Żeby ocenić kredytobiorcę, konieczna jest znajomość wartości nieruchomości. Oficjalną wycenę może wykonać tylko profesjonalny rzeczoznawca majątkowy. Dzięki takiej wycenie bank może mieć pewność, że kwota kredytu nie będzie wyższa niż wartość mieszkania. Czy to jednak oznacza, że z takich usług korzystają jedynie instytucje? Nic bardziej mylnego.

 

Kiedy z usług rzeczoznawcy majątkowego korzystają osoby prywatne?

Wsparcie takiego specjalisty to coś, co może się nam przydać przy każdej transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. To przydatne informacje, jeśli zastanawiamy się, jakiej kwoty zażądać podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Wycena nieruchomości jest ważna również wtedy, gdy zamierzamy ją kupić. Wśród klientów rzeczoznawców, można znaleźć również:

  • osoby, potrzebujące wsparcia przy sprawach spadkowych
    Wycenę nieruchomości nierzadko wykonuje się na potrzeb spadkowe. Pomoc zewnętrznego podmiotu, który zajmie się takim zadaniem, pozwoli m.in. odpowiednio podzielić spadek. Jeśli nieruchomość dziedziczy kilka osób, konieczne jest określenie, jak podzielić jej wartość. Taka sytuacja może dotyczyć każdej osoby indywidualnej, toteż specjaliści często zajmują się takimi przypadkami. W efekcie można uniknąć wszelkich sporów i nieporozumień (o które nie jest trudno przy podziale spadku) i mieć pewność, że podział jest sprawiedliwy.
  • osoby należące do spółek
    Czasem zdarza się, że zależy nam na tym, żeby nasz wspólnik przejął część nieruchomości w zamian za odstąpienie przez nas innej części. Nie da się przeprowadzić takiej transakcji bez upewnienia się, że poszczególne elementy nieruchomości mają podobną wartość.

 

Niezależnie od tego, jakiej pomocy potrzebujemy, upewnijmy się, że planujemy nawiązać współpracę z profesjonalistą. Rzeczoznawca majątkowy, posiadający wszystkie niezbędne uprawnienia do wykonywania tego zawodu, wpisany jest do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Dobrze będzie upewnić się również, czy specjalista posiada aktualną polisę ubezpieczeniową o kwocie, która rzeczywiście w razie przykrej sytuacji, będzie mogła zabezpieczyć nasze interesy.